Спогади скрізь сльози: 92 роки життя Надії Левкович

Напередодні війни, у 1939 році, з Пекурівки почали виїжджати люди як переселенці у Тюменську область. Поїхали й Надійчині батьки, забравши з собою трьох маленьких доньок, у пошуках кращого життя. Тоді з Пекурівки в далекий Тюменський край поїхало одразу десять сімей.

Постають в уяві картини, мов кадри страшного кіно, як три дівчинки ходили в поля збирати колоски. Принесуть свою нехитру здобич додому, а мама ті колоски на жорнах перемеле і таких собі млинців напече. От уже і голод трохи втамується.

До 1948 року вдова з доньками тулилась на чужині. А тоді повернулась додому, в Пекурівку – рідна земля є рідна. Дівчата пасли корів, заробляючи якийсь кусень хліба. Але й тут панувала післявоєнна виснажлива бідність. Тому Варвара Лаврентіївна відправила свою старшу доньку до її тітки, яка мешкала на Хмельниччині.

Так Надія Миколаївна у 1970 році опинилась у Городні і пішла працювати на місцевий льонозавод, де трудилась ціла династія Левковичів, практично вся її рідня працювала на цьому підприємстві.

Відтоді жінка живе сама у тій квартирці, якщо це житло можна так назвати, що дали колись матері від льонозаводу. До неї ходить соціальна робітниця, а ще доглядає за тіткою, допомагає їй у щоденних справах племінник – син сестри Парасковії. Більше десяти років жінка була вимушена продати частину своїх нагород – не було коштів, щоб перекрити над оселею дах, що протікав. Допоки очі бачили й руки працювали, не було часу особливо замислюватись над викрутасами власної долі. А нині вона, перебираючи наосліп тремтячими руками свої грамоти й відзнаки, згадує гірке минуле і ні-ні, та й зітре старечою рукою сльозину зі зморшкуватої щоки…